کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

کاربرد یک میانگین متحرک

متداول ترین نوع میانگین متحرک، نوع ساده است و ما نیز تمرکز بیشتری بر روی آن خواهیم داشت. برخی از معامله گران برای دریافت اخطارها صرفا از یک میانگین متحرک استفاده می کنند.

برای این کار میانگین متحرک مربوط به روزهای موردنظر بر روی نمودار میله ای قیمت رسم می گردد. اخطار خرید به این مفهوم است که قیمت پایانی بالاتر از میانگین متحرک قرار گیرد و اخطار فروش زمانی است که قیمت پایانی پایین تر از میانگین متحرک قرار گیرد. برای اطمینان بیشتر تحلیل گران تکنیکی علاقمند هستند که چرخش جهت میانگین متحرک را همزمان با عبور از قیمت مشاهده کنند. (شکل 9-۳ را مشاهده کنید).

چنانچه از فاصله زمانی خیلی کوتاه استفاده کنیم (مانند ۵ یا ۱۰ روزه) میانگین متحرک اجبارا فاصله کمی با قیمت دارد و این دو به دفعات با یکدیگر برخورد می کنند.

این اتفاق می تواند هم خوب و هم بد ارزیابی شود. استفاده از میانگین متحرک با حساسیت بالا امکان افزایش تعداد معاملات را پدید می آورد (پرداخت کارمزد معامله و مالیات بیشتر)و نیز ممکن است اخطارهای نادرست زیادی نیز صادر شود (تیغ دولبه)زیرا برخی از تغییرات کوتاه مدت و تصادفی سهم (یا نویز می توانند باعث ایجاد اخطارهای نادرست شوند .

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

هرچند میانگین های کوتاه مدت تر اخطارهای اشتباه بیشتری صادر می کنند ولی در عوض این برتری را دارند که اخطارهای تغییر ترند یا روند را خیلی زودتر صادر می کنند. به همین دلیل است که میانگین های متحرک حساس تر اخطارهای به موقع تری صادر می کنند. در اینجا ما با یک مسئله مواجه هستیم. هدف یافتن میانگینی است که حساسیت آن در حدی باشد که بتواند اخطارهای به موقعی صادر کند و در عین حال به دلیل حساسیت زیاد در برابر تغییرات تصادفی (یا نویز)اخطارهای اشتباه صادر نکند. (شکل 9-۴ را مشاهده کنید)

در اینجا مقایسه فوق را کمی بیشتر بررسی می کنیم. در حالی که میانگین بلند مدت در در زمان باقی ماندن ترند یا روند در مسیر خود کارایی بیشتری دارد ولی در زمان بازگشت اشکالات زیادی از خود نشان می دهد.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

عدم حساسیت میانگین بلندمدت (به این دلیل که ترند یا روند را در طولانی مدت دنبال کرده)که از درگیری بیش از اندازه آن با تصحیح های کوتاه مدت ترند یا روند اصلی جلوگیری می کند در زمان بازگشت ترند یا روند به ضرر معامله گر کار می کند. در اینجا اینطور مطرح می کنیم: میانگین بلند مدت در زمان باقی ماندن ترند یا روند بهتر کار می کند در حالی که میانگین کوتاه مدت در زمان آماده شدن ترند یا روند برای برگشت، عملکرد بهتری دارد.

مشخص شده که استفاده از تنها یک میانگین متحرک به تنهایی چندین مشکل ایجاد می کند و بهتر است که همواره دو میانگین متحرک به کار گرفته شود.

بازگشت به صفحه اصلی