کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

میانگین متحرک تطبیق پذیر ( AMA)

یکی از مشکلاتی که در مبحث میانگین متحرک با آن برخورد داریم انتخاب نوع سریع و کند آن است. زمانی که یک میانگین متحرک در یک دوره نوسانی از بازار بهتر جوابگو است دیگری ممکن است در بازارها دارای ترند یا روند عملکرد بهتری داشته باشد. پاسخ به مشکل انتخاب این نوع سریع و کند را شاید بتوان با یک ابعاد جدید که میانگین متحرک تطبیق پذیر نامیده می شود پاسخ داد.

پری کافمن این تکنیک را در کتاب خود به عنوان « معامله هوشمند » ارائه کرده است. سرعت میانگین متحرک تطبیق پذیر کافمن به طور خودکار با میزان نویز تنظیم می شود. این میانگین متحرک A.M.A در مواقعی که ترند یا روند بازار خنثی است بسیار کند می شود ولی در هنگام شروع ترند یا روند عکس العمل سریع ای از خود نشان می دهد. بدین ترتیب می توان با به کار بردن میانگین متحرک بیش از حد سريع و نیز میانگین متحرک بیش از حد کند از ترند یا روند اصلی بازار عقب می ماند اجتناب کرد.

کافمن این کار را با استفاده از تعریف یک نسبت کارایی که از مقایسه جهت قیمت و سطح جهش قیمت به دست می آید انجام داده. وقتی نسبت کارایی بالاست جهت های بیشتری در مقایسه با جهش های قیمت وجود دارد. وقتی این نسبت به پایین است جهش های بیشتری نسبت به جهش قیمت وجود دارد.

با استفاده از نسبت کارایی، میانگین تطبیق پذیر به طور خودکار برای داشتن مناسب ترین سرعت برای آن بازار تنظیم می شود.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی