کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

قانون چهار هفته ای

قانون ۴ هفته اساسا برای بازارهای بهره باز تعریف شده است. سیستم مبتنی بر قانون چهار هفته ای به سادگی معرفی می شود:

1- هرگاه قیمت ها از حد بالاترین قیمت ۴ هفته ای تقویمی گذشته فراتر ترند یا روند اقدام به خرید کنید

۲- هرگاه قیمت ها از کمترین قیمت ۴ هفته ای تقویمی گذشته پایین تر آمدن خریدهای خود را نقد کنید و اقدام به فروش نمایید.

همان طور که به نظر می آید این یک سیستم ذاتا مداوم است. به این معنی که فرض شده معامله گر همواره قصد انجام نوعی معامله چه فروش و خرید را دارد به عنوان یک قانون کلی سیستم های مداوم نقاط ضعف اولیه ای دارند. همراهی دائمی آنها بازار باعث دریافت اخطارهای نادرست به خصوص در دوره هایی که بازار ترند یا روند مشخصی ندارد می شوند. پیش از این نیز تاکید شده بود که سیستم های ترغیب کننده ترند یا روند در هنگام ساکن بودن و فازهای بدون ترند یا روند بازار خوب عمل نمی کند.

می توان قانون ۴ هفته را به صورت یک سیستم غیر قابل مداوم تعدیل کرد. این کار با استفاده از تعریف یک محدودیت زمانی مثلا قانون یک هفته یا قانون دو هفته به منظور نقد کردن معامله امکان پذیر است. به عبارت دیگر در ابتدای هر معامله لازم است یک نقطه شکست در هفته چهارم در نظر گرفته شود اما یک اخطار در هفته اول هفته دوم در جهت مخالف معامله باید نقد شدن معامله را تضمین کند

سپس معامله گر در خارج از بازار به انتظار ثبت یک نقطه شکست ۴ هفته جدید به انتظار باقی می ماند.

منطقی که در این سیستم وجود دارد بر اساس اصول کلی تکنیکال است. اخطار های آن مکانیکی و واضح هستند. از آنجا که تقویت کننده ترند یا روند هستند متضمن حضور در جهت درست مهمترین ترند یا روند بازار هستند. همچنین برپایی مهمترین اصل معامله فوق يعنی ؛ همراهی با سود و خرج از ضرر؛ به وجود آمده اند. مسئله دیگر که نباید دور از نظر بماند این است که این تکنیک کمترین میزان معاملات متوالی را دارد و در نتیجه کارمزد کمتری پرداخت میشود. نکته مثبت دیگر آن، امکان به کار بردن آن بدون نیاز به کامپیوتر است.

مهمترین انتقاد وارده به قانون چهار هفته ای همان چیزی است که به کلیه سیستم های تغییر کننده ترند یا روند وارد است به این معنی که کف ها و سقف های قیمتی را درک نمی کنند. پس سیستمهای تغییر کننده ترند یا روند چه کاری انجام می دهند؟ نکته مهمی که باید به خاطر سپرد این است که قانون چهار هفته این تنها حداقل به خوبی سایر سیستم های ترغیب کننده ترند یا روند کار می کند بلکه شاید بهتر از بسیاری از آنها و علاوه بر آن وضعیت ساده بودن بسیار زیاد آن را نیز باید به خاطر داشت.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی