کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

انواع دیگر OBV

خطوط حجم متوازن کارکرد خوبی از خود نشان می دهند اما نقاط ضعفی هم دارد. همانطور که گفته شد آنها حجم معاملات کلی روز را به صورت ارقام مثبت یا منفی مشخص می کنند . فرض کنید که قیمت پایانی در یک روز به مقدار بسیار کمی نسبت به روز قبل رشد داشت آیا می بایست کل معاملات آن روز را مثبت فرض کنیم؟ یا اینکه فرض کنید که بازار تمام روز را در قیمت های بالا معامله شده است اما در پایان روز نسبت به روز قبل مقداری کاهش داشته است. آیا می بایست حجم معاملات آن روز را منفی لحاظ کنیم؟ برای حل این مسئله تحلیل گران تکنیکی انواع دیگری از OBV را برای نشان دادن حجم معاملات واقعی صعودی و نزولی معرفی کرده اند. یکی از این روش ها این است که به روزهایی که ترند یا روند قوی تر می باشد وزن بیشتری بدهیم. به عنوان مثال در روزی که قیمت رشد داشته و حجم معامله را در میزان رشد قیمت ضرب می کنیم این تکنیک نیز همچنان اعداد مثبت و منفی را به دست می دهد. ولی به روزهایی که حرکت قیمت بیشتر است وزن بیشتری داده می شود و از اهمیت روزهایی که تغییر قیمت در آن کم است کاسته می شود.

فرمولهای پیچیده ای وجود دارد که مخلوطی از حجم معامله و حرکت قیمت می باشند مثل شاخص تقاضای جیمز سیبت که ترکیب قیمت و حجم معامله است.

دسترسی به اطلاعات حجم معامله در طی تغییرات قیمت در طول روز باعث پدید آمدن اندیکاتور پیشرفتهای می شود که جریان سرمایه یا MFI نام دارد. این نسخه ریل - تایم OBV است که با بررسی سطح حجم معامله در هر تغییر قیمت به تشخیص اینکه جریان سرمایه رو به داخل یا خارج بازار دارد به کار می رود. این شاخه از فرمول پیچیده ای دارد و برای محاسبه آن به کامپیوتر نیاز داریم.

انواع دیگر اندیکاتور پیچیده OBV همگی بر اساس این هدف تنظیم شده اند. مشخص کردن اینکه آیا حجم معاملات سنگینتر در صعود یا نزول رخ داده است مهم است. خط OBV همچنان کار خود را با دنبال کردن جریان حجم معاملات در بازار به خوبی انجام می دهد و همچنین OBV در اکثر نرم افزارهای موجود است( شكل ۷-۶ را ببینید ).

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی

724bazar.com