کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

مقدمه

الگوهایی که در این فصل معرفی می کنیم الگوهای ادامه دهنده نام دارد. این الگوها نشان دهنده این هستند که ترند یا روند های خنثی در طی فعالیت های قیمت چیزی جز یک توقف مقطعی قیمت نیستند و پس از آن ترند یا روند دوباره در همان جهت قبلی خود به حرکت ادامه خواهد داد. این مسئله وجه تمایز اصلی این گروه از الگوها و الگوهایی که در فصل قبل با عنوان الگوهای برگشتی مطالعه کردیم می باشد.

تفاوت دیگر الگوهای برگشتی با الگوهای ادامه دهنده در طول دوره زمانی آنها می باشد. الگوهای برگشتی معمولا در زمان طولانی ترین شکل می گیرند حال آن که الگوهای ادامه دهنده اغلب در زمان کمتری ساخته می شوند و عموما در رده الگوهای کوتاه مدت و یا میان مدت طبقه بندی می شوند.

استفاده دائمی ما از عبارت "معمولا" توجه کنید. همیشه استثنا وجود دارد. گاهی تفاوت یک گروه از الگوها با دسته دیگر به اندازه یک تار مو است

مثلث ها معمولا الگوهای ادامه دهنده هستند اما گاهی اوقات هم مانند الگوهای برگشتی عمل می کند و اگر چه غالبا به عنوان الگوهای میان مدت بررسی می شوند اما در برخی مواقع طولانی مدت ظاهر شده و اهمیت یک ترند یا روند اصلی را می یابند.

حالت دیگری از الگوهای مثلثی یعنی حالت تبدیل کننده آن معمولا اخطار یک سقف مهم را می دهد. حتی الگوهای سر و شانه به عنوان شناخته ترین الگو های بازگشتی گاهی اوقات مانند یک عبور تحکیمی عمل می کند.

با وجود همه این ابهامات و استثنا های مقطعی، الگوهای نمودار به همین دو دسته اساسی که در بالا ذکر شد تقسیم می شوند و چنانچه خوب تفسیر شوند می تواند در اغلب مواقع به تحلیلگر کمک کند که رفتار آینده بازار را به درستی تشخیص بدهند.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی