کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

اهمیت حجم

حجم معاملات همزمان با نوسان قیمت در مثلث و نزدیک شدن به رأس کاهش پیدا می کند. این رفتار حجم برای تمام الگوهای تثبیت صدق می کند. همزمان با نفوذ قیمت در خط ترند یا روند یعنی زمانی که الگو تکمیل می شود حجم معاملات بایستی به طور قابل ملاحظه ای افزایش یابد. حرکت برگشتی معمولا با فعالیت بیشتر قیمت در زمان از سرگیری ادامه ترند یا روند و همراه با حجم معاملات سبک تری انجام می شود.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

به دو نکته دیگر در مورد حجم معاملات باید توجه کرد. در الگوهای برگشتی در حرکات صعودی، حجم نقش مهمتری نسبت به حرکات نزولی دارد. به این دلیل که افزایش حجم از ضروریات از سرگیری یک ترند یا روند صعودی در تمامی الگوهای تثبیتی می باشد.

این نکته مهم در مورد حجم این است که اگر چه میزان معاملات در طی شکل گیری این الگو کاهش می یابد ولی بررسی دقیق حجم معاملات اغلب می تواند راهنمای خوبی باشد در مورد اینکه آیا حجم معاملات در زمان حرکات افزایشی قیمت سنگین تر است یا در زمان حرکات کاهشی قیمت.

به طور مثال در یک ترند یا روند افزایش احتمالا در زمان صعود قیمت معاملات سنگین تری نسبت به نزول های قیمت انجام می شود.

بازگشت به صفحه اصلی