کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

آنالیز زمانی مثلث

ایجاد الگوی مثلث محدودیت زمانی خاصی دارد و به پدید آمدن نقطه راس یعنی محل تقاطع دو خط محدود می شود.

به عنوان یک قانون کلی در حد فاصل بین دو سوم الی سه چهارم از اندازه افقی الگوی مثلث، قیمت ها بایستی الگو را بشکنند و هم جهت با ترند یا روند قبلی شروع به حرکت کند. اندازه افقی الگوی مثلث فاصله ما بین خط قاعده در سمت چپ تا نقطه راس در سمت راست می باشد.

از آنجا که این دو خط نهایتا در یک نقطه با هم تلاقی می کنند این فاصله زمانی در موقع رسم این دو خط قابل اندازه گیری می باشد. شکست خط ترند یا روند بالایی اخطار شروع ترند یا روند می باشد. اگر زمان از سه چهارم زمان كل گذشت و شکست رخ نداد اخطاری است مبنی بر این که الگو در حال از دست دادن پتانسیلش می باشد و می توان اظهار داشت که قیمت ها به نوسان ادامه داده و از نقطه راس فراتر ترند یا روند.

مثلث ها ترکیب جذابی از قیمت و زمان می باشند. دو خط نزدیک شونده، محدوده قیمت الگو را نمایش می دهند و از قبل می توان دریافت که در چه نقطه ای الگو تکمیل شده و با شکستن خط ترند یا روند دوباره به ترند یا روند قبلی باز می گردند. همچنین با اندازه گیری از این الگو می توان زمان رخداد این حادثه را نیز به دست آورد. برای مثال اگر پهنای الگو ۲۰ هفته باشد شکست خطوط نزدیک شونده باید در حدود هفته سیزدهم الی هفته پانزدهم انجام شود. ( شکل ۶-۱-د را ملاحظه کنید.)

اخطار قطعی زمانی صادر می شود که قیمت از یکی از خطوط ترند یا روند عبور کند. برخی اوقات بعد از شکست، حرکت برگشتی به این خطوط را نیز مشاهده می کنیم. در ترند یا روند صعودی خط بالایی به عنوان خط حمایت عمل می کند و در ترند یا روندهای نزولی خط پایینی نقش مقاومت را دارد. پس از شکسته شدن خط ترند یا روند سطح قیمتی که راست در آن قرار گرفته است حمایت و مقاومت مهمی را مشخص میکند. برای اینکه شکست مورد قبول واقع شود چندین ملاک وجود دارد که در دو فصل قبل در مورد آنها صحبت کردیم . حداقل شرط این است که قیمت پایانی خارج از خط ترند یا روند باشد و صرفا به یک نفوذ در طی روز اکتفا نشود.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی