کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

عبارت دوقلوهای سقف تا حد زیادی کاربردش را از دست داده

عبارت" دوقلوهای سقف" دیگر آنقدر ها هم در بازارهای مالی کاربرد ندارد. بیشتر دوقلو سقف قابلیت این را دارند که به چیز دیگری تبدیل شود.

دلیل این امر تمایل شدید قیمت ها به بازگشت به سمت موج افزایشی قبلی یا جهش به سوی موج کاهشی پیشین است. این تغییرات قیمت یک عکس العمل طبیعی است و تشکیل الگوهای بازگشتی در ذات آنها نیست. به خاطر داشته باشید که در سقف، قیمت به طور طبیعی باید از حد قیمت پایینی قبلی عبور کنند در غیر این صورت سقف دوقلو شکل نگرفته است.

به شکل ۵-۷-الف ، توجه کنید که در آن قیمت در نقطه C از سطح قبلی قیمت خود در نقطه A برگشته است. این یک رفتار طبیعی در ترند یا روند صعودی است. خیلی از معامله گران بلافاصله بعد از کاهش قیمت به محض اینکه در اولین تلاش، قیمت نتوانست قبلی را بشکند الگو را سقف دوقلو نامگذاری میکند. شکل ۵- ۷-ب، همان اتفاق را در ترند یا روند نزولی و کف های دوقلو نشان می دهد.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

برای یک چار تیست دشوار است که تصمیم بگیرد که آیا عقب نشینی از مقاومت قبلی یا کشش به سمت قیمت پایینی قبلی، تنها یک تصحیح موقتی در ترند یا روند موجود است و یا شروع یک الگوی دوقلوهای سقف یا الگوی بازگشتی کف محسوب می شود.

از آنجایی که احتمال بیشتری می رود تا ترند یا روند موجود ادامه پیدا کند عاقلانه این است که منتظر بمانیم تا الگو تکمیل شود.

بازگشت به صفحه اصلی