کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

دو نوع الگو: الگوهای برگشتی و الگوهای ادامه دهنده

الگوهای قیمت به دو گروه عمده تقسیم می شوند الگوهای برگشتی قیمت و الگوهای ادامه دهنده. همان گونه که اندام گذاری پیداست الگوهای برگشتی، الگوهایی می باشند که ترند یا روند قیمت در آنها تغییر جهت می دهد. از طرف دیگر الگوهای ادامه دهنده، زمانی رخ می دهد که بازار برای مدتی توقف می کند و وقتی به قیمت واقعی نزدیک شد ترند یا روند ادامه می یابد. هدف این است که پیش از شکل گرفتن ترند یا روند اصلی بتوان تفاوت بین این دو را تشخیص داد.

در این فصل، ۵ الگوی برگشتی مطرح و عمده را بررسی می کنیم. سر و شانه " سقف و کف"، سه قلو های سقف و کف، دوقلوهای سقف و کف، اسپایک های سقف و کف و الگوی گرد و یا نعلبکی. در این قسمت صرفا نحوه شکل گیری قیمت را در نمودار و چگونگی تشخیص آن را تمرین می کنیم. سپس به مطالب مهم دیگری که باید بررسی شود مانند ارتباط میان الگوهای حجم و مفاهیم قابل اندازه گیری دیگر می پردازیم.

حجم معامله نقش بسیار مهمی را در تایید این الگو ها بازی می کند. در زمانی که شک داشته باشیم بررسی الگوهای حجم به همراه اطلاعات قیمت می تواند فاکتور تعیین کننده ای باشد که الگوی قابل اعتماد می باشد و یا خیر.

تقریبا اکثر و الگوهای قیمت دارای تکنیک اندازه گیری درجه اطمینان می باشند که به تحلیلگر تکنیکی کمک می کند که اهداف قیمتی را تا حد امکان مشخص کنند. این هدف ها تخمینی از میزان حرکات قیمت می باشند و به معامله گر کمک می کند که درجه ریسک خود را تعیین کند.

در فصل ۶ الگوی ادامه دهنده را مطالعه می کنیم. آنها الگو هایی به شکل مثلث، پرچم، گوشه ها و مستطیل، هستند و بیشتر نمایشگر توقف در ترند یا روند موجود هستند تا اینکه نشان دهنده ترند یا روند برگشتی باشند و غالبا در نمودارها به عنوان الگوهای میانی از آنها نام برده می شود.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی