کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

اهمیت حجم معاملات

حجم معامله در الگوی سر و شانه های واقعی نقش بسیار مهمی را در تایید آن بازی می کند همانطور که در همه الگوهای قیمت اهمیت زیادی دارد. به عنوان یک قانون کلی قله دوم باید با مقدار حجم معامله کمتری نسبت به شانه چپ همراه باشد. این یک شرط لازم نیست اما وقوع این اتفاق می تواند یک اخطار زودهنگام مبنی بر کاهش فشار خرید نسبت به قبل تلقی گردد. مهمترین اخطار حجم معاملات در موج سوم رخ می دهد (شانه راست). حجم باید در این قله به میزان قابل توجهی نسبت به دو قله قبلی کمتر باشد. سپس هنگام شکسته شدن خط گردن حجم باید بیشتر شود و در زمان انجام حرکت برگشتی به خط گردن باید میزان کمتری داشته باشد و در نهایت وقتی حرکت بازگشتی اتفاق می افتد افزایش مجدد یابد.

همانطور که پیشتر اشاره شد حجم نقش کمرنگ تری را در هنگام تکمیل قله ها بازی می کند اما در برخی نقاط برای ادامه ترند یا روند کاهشی حجم معامله باید افزایش پیدا کند. حجم معامله در نقاط قعر یا پایینی نقش بسیار مهمی را بازی می کند و این موضوعی است که باید به زودی به آن پرداخت. اجازه بدهید به مفاهیم اندازه گیری الگوهای سر و شانه بپردازیم.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی