کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

الگوی برگشتی سر و شانه ها

اجازه دهید نگاهمان را معطوف به بهترین و مهمترین و در عین حال قابل اعتمادترین الگوی برگشتی یعنی سر و شانه کنیم. به علت اهمیت بالای این الگو وقت زیادی را صرف مطالعه این الگو خواهیم کرد و جزئیات این الگو را به بحث میکشیم. تمام الگوهای برگشتی با کمی تغییرات جزئی تنها حالت خاصی از نمودار سر و شانه ها می باشد و نیازی به توضیح مفصل آنها نیست .

این الگوی برگشتی هم مانند تمام الگوها، تابعی از نظریه ترند یا روند که در فصل ۴ مورد بررسی قرار گرفت می باشد. موقعیتی را در یک ترند یا روند صعودی با امواج بالاترند یا رونده تصور کنید که جنبش و تحرک امواج آن به تدریج کاهش می یابد و ترند یا روند صعودی برای مدتی متوقف می شود. در این زمان قدرت عرضه و تقاضا به تعادل می رسد. ناگهان عرضه شدت می گیرد و خط حمایت افقی بین سقف و کف شکسته می شود و ترند یا روند نزولی جدیدی به وجود می آید ترند یا روند نزولی جدید قله ها و فرودهای جدید خود را دارد.

حال ببینیم چگونه این سناریو در مورد الگوی سر و شانه به وقوع می پیوندد . ( شکلهای ۵-۱ -الف و ۵-۱ب را مشاهده کنید.) در نقطه A ترند یا روند صعودی همانطور که انتظار می رود بدون هیچ علامتی از سقف بودن به کار خود ادامه می دهد. حجم معاملات نیز با افزایش قیمت افزایش می یابد و به سطوح بالای جدیدی می رسد که کاملا طبیعی است.

سرازیر شدن به سمت نقطه B همواره با حجم بالاتری است که این نیز مورد انتظار است. در نقطه C یک چارتیست هوشیار ممکن است متوجه شود که حج در ترند یا روند افزایشی که از نقطه A شروع شده کمی کمتر از رالی قبلی است. این تغییر به خودی خود اهمیتی ندارد اما به عنوان یک چراغ زرد در ذهن تحلیلگر باقی می ماند.

قیمت دوباره شروع به افت می کند تا نقطه D بعد ممکن است آشفتگی بیشتری هم به وقوع بپیوندد و نزول حتی تا پایین تر از قله موج قبلی در نقطه A ادامه یابد. توجه کنید که ترند یا روند صعودی، پیک قبلی باید به عنوان حمایت برای امواج آتی عمل کند. رسیدن قیمت به کمتر از نقطه A، تقریبا در نقطه پایینی قبلی B زنگ خطری برای این موضوع است که نکته مبهمی در این ترند یا روند رو به بالا وجود دارد.

طی یک رالی افزایشی قیمت دوباره به نقطه E میرسد ولی قادر به رسیدن به حد بالایی در نقطه C نخواهد بود اینجا نیز حجم معاملات نسبت به دو قله دیگر کم میشود. برای ادامه ترند یا روند صعودی هر کدام از نقاط بالایی باید از نقطه بالایی رالی پیش از خود فراتر برود. با ناتوانی صعود رالی E در رسیدن به قله قبلی در نقطه C نیمی از ملزومات برای شروع ترند یا روند نزولی جدید را که اصطلاحا موج پایین ترند یا رونده نامیده می شود به دست می آید.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

در این زمان شکست خط ترند یا روند اصلی بالایی که پیش از این در نزول نقطه D شکسته شد همچنان اهمیت خود را به عنوان یک اخطار حفظ می کند. اما علیرغم همه این هشدار ها تنها چیزی که ما می دانیم این است که ترند یا روند از حالت بالاترند یا رونده به حالت مستقیم تغییر شکل داده که این ممکن است باعث نقد کردن خرید ها در بازار بشود اما به اندازه کافی توجیه کننده موقعیت فروش نیست.

تنها چیزی که ما می دانیم این است که ترند یا روند از حالت بالاترند یا رونده به حالت مستقیم تغییر شکل داده که این ممکن است باعث نقد کردن خرید ها در بازار بشود اما به اندازه کافی توجیه کننده موقعیت فروش نیست .

بازگشت به صفحه اصلی