کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

الگوهای سر و شانه های شکست خورده

زمانی که قیمت از خط گردن درد شانه راست عبور می کند و الگوی سر و شانه تکمیل می شود قیمت ها نباید به سطوح قبل از شکست خط گردن برگردند. در نمودار سر و شانه سقف هرگاه قیمت ها از خط گردن عبور کنند و ترند یا روند نزولی آغاز گردد هر گونه بازگشت قیمت به بالای خط گردن به جرات اخطار شدیدی است مبنی بر اینکه اخطار اولیه اشتباه بوده و در این حالت گفته می شود الگوی سر و شانه ها از دست رفته است. اینگونه الگوها از حالت سر و شانه های کلاسیک خارج می شوند ولی در خیلی از اوقات قیمت ها ترند یا روند اصلی خود را ادامه می دهند.

در اینجا دو نکته مهم وجود دارد. اول اینکه هیچ کدام از الگوها قطعیت ندارد. آنها در اکثر زمان ها درست کار میکند ولی نه همیشه. نکته دوم این است که تحلیلگران تکنیکی همواره باید هوشیار باشند و نشانه هایی را که می گویند تحلیل شان اشتباه بوده است دریافت کنند. یکی از بزرگترین رازها برای بقاء معامله گران در بازارهای مالی این است که ضررشان را محدود کند و به سرعت از معامله ای که وارد ضرر شده است خارج شوند. یکی از بزرگترین مزایای تحلیل تکنیکی توانایی آن در اخطار دادن سریع به معامله گران است مبنی بر این که در خلاف جهت حرکت بازار سرمایه گذاری کرده اند.

توانایی و تمایل به تشخیص سریع اشتباهات در معامله و عکس العمل دفاعی سریع قابلیتی است که به سادگی در بازارهای مالی به دست نمی آید.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی