کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

شکاف های قیمت

شکاف قیمت به بیان ساده محدوده از نمودار است که در آن معامله انجام نشده است. در ترند یا روند صعودی به به عنوان مثال باز شدن قیمت بالاتر از قیمت بالایی روز قبل شکاف یا فضای بازی را ایجاد می کند که در طول روز پر نمی شود.

در ترند یا روند نزولی بالاترین قیمت روز، کمتر از قیمت پایینی روز قبل است و تشکیل یک شکاف می دهد. شکاف ها در ترند یا روند صعودی نشانه استحکام ترند یا روند و در ترند یا روند نزولی نشانه ضعف ترند یا روند می باشند. شکاف ها در نمودار های هفتگی و ماهانه بلند مدت نیز پدید می آیند و وقوع آنها اتفاق با اهمیتی تلقی می شود. اما غالبا شکاف ها در نمودار های روزانه اتفاق می افتند.

اصطلاحات متعددی در مورد شرح و بیان شکاف ها وجود دارد. یکی از رایج ترین آنها این است که " شکاف ها همیشه پر می شوند. اگر چه این عبارت همیشه درست نیست. بعضی ها پر میشوند و بعضی ها نمی شوند. خواهیم دید که شکاف ها بسته به اینکه چه نوعی از آنها و در کجا اتفاق می افتد پیش بینی های مختلفی به ما ارائه میدهند.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی