کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

خطوط شتاب

می خواهیم تکنیک دیگری در حقیقت ترکیب خطوط ترند یا روند با درصدهای تصحیحی یا بازگشتی است را معرفی کنیم. خط شتاب ( Speedline ).

این تکنیک به وسیله Edson Gould طراحی شد صورت دیگری از این نظریه است که ترند یا روند را به سه قسمت تقسیم میکند. اختلاف اصلی بین خطوط شتاب با درصدهای تصحیحی یا برگشتی این است که خط شتاب میزان سرعت ترند یا روند صعودی یا نزولی را تعیین می کند.

برای رسم خط شتاب افزایشی بالاترین نقطه ترند یا روند صعودی را پیدا کنید. ( شکل ۴-۲۱-الف را ببینید). این نقطه را با یک خط عمودی به پایین نمودار جایی که ترند یا روند از آن قسمت شروع شده است متصل کنید. سپس این خط عمودی را به سه قسمت تقسیم کنید ( یک سوم و دو سوم). خطوط شتاب با وصل کردن نقطه ابتدایی ترند یا روند به دو نقطه ای که در خط عمودی مشخص شده اند یعنی نقاط یک سوم و دو سوم رسم می شوند.

در ترند یا روند عکس این حالت را اعمال می کنیم. خط عمودی را از نقطه پایینی تا بالای نمودار جایی که ترند یا روند ابتدا از آن قیمت شروع شده رسم می کنیم و سپس با دو خط ابتدایی ترند یا روند را به نقاط دو سوم و یک سوم خط عمودی وصل می کنیم(شکل های 4-21-الف و ب را ببینید)

هر وقت که نقطه اوج جدید در ترند یا روند صعودی یا نقطه قعر جدید در ترند یا روند نزولی ایجاد می شود خطوط جدیدی را باید رسم کرد. به این دلیل که خطوط شتاب ما بین ابتدای یک ترند یا روند و نقاط یک سوم و دو سوم رسم می گردند ممکن است این خطها با نوسانات قیمت برخورد کنند.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

در چنین شرایطی خطوط ترند یا روند در بالا یا پایین نقاط اوج یا نقاط قعر رسم نمیشوند بلکه از میان نمودار قیمت عبور می کنند.

اگر ترند یا روند صعودی در حال تصحيح خود باشد ترند یا روند نزولی تصحیح معمولا در حوالی خط شتاب بالایی متوقف می شود اگر متوقف شد قیمت تا خط شتاب پایینی سقوط می کند و اگر این خط نیز شکسته شد قیمت احتمالا تا نقطه شروع ترند یا روند قبلی افت می کند.

در ترند یا روند نزولی شکسته شدن خط شتاب پایینی علامت این است که احتمالا قیمت تا خط بالایی صعود می کند و اگر این خط را نیز بشکند با یک موج صعودی به قیمت ابتدایی ترند یا روند قبلی می رسد.

همانند تمام خطوط ترند یا روند خط شتاب نیز هنگامی که شکسته شود نقشش را عوض میکند. بنابراین هنگام تصحیح ترند یا روند صعودی اگر خط بالایی ( دو سوم) شکسته شود و قیمت تا خط یک سوم کاهش یابد و سپس موج صعودی از آنجا آغاز شود خط بالایی نقش یک مقاومت را بازی می کند.

هنگامی که خط بالایی شکسته شود اخطاری است در مورد اینکه نقاط اوج های قبلی مورد تردید قرار دارند و نقطه اوج جدیدی در راه است. همین قانون در ترند یا روند نزولی نیز صادق است.

بازگشت به صفحه اصلی