کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

خطوط بادبزن گان (GAN ) و فیبوناچی

با استفاده از نرم افزارهای تکنیکال، تحلیلگر می تواند خطوط بادبزن گان و فیبوناچی را رسم کند.

خطوط بادبزن فیبوناچی به همان روش خطوط شتاب رسم می شوند با این تفاوت که خطوط فیبوناچی در فواصل ۳۸ درصد و ۶۲ درصد رسم می شوند ( در فصل موج های الیوت توضیح می دهیم که این اعداد ۳۸ درصد و ۶۲ درصد از کجا نشات می گیرند) خطوط گان خطوط ترند یا روندی هستند که از نقاط مهم سقف و کف با زوایای هندسی خاصی رسم می شوند. مهمترین خط گان در زاویه ۴۵ درجه از سقف و یا کف رسم می شود. خطوط گان شیبدار تر در ترند یا روند صعودی در زوایای سه چهارم حدود ۶۳ تا ۷۵ درجه رسم می شود و خط گان کم شیب تر بین زوایای ۱۵ تا یک چهارم ۲۶ درجه رسم می شود. به طور کلی می توان ۹ خط گان رسم کرد.

کاربرد خطوط گام و فیبوناچی همانند خطوط شتاب است. نقش آنها در زمان تصحیح ترند یا روند نزولی، نقش حمایت است. زمانی که یک خط شکسته می شود اغلب قیمت تا خط بعدی افت میکند. البته کاربرد خطوط گان تا حدودی جای بحث دارد. حتی اگر قرار باشد یکی از آنها درست عمل کند به هیچ عنوان نمی توان مطمئن بود که کدام یک از آنهاست. بعضی از چارتیست ها اساسا به طور کلی درست بودن رسم خطوط ترند یا روند هندسی را زیر سوال می برند.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی