کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی


چند انتقاد به نظریه داو

هر چند نظریه داو در طی این سال ها در تشخیص بازارهای افزایشی یا کاهشی بسیار موفق عمل کرده اما نظریات او جای انتقاد نیز دارد.

به طور متوسط ۲۰ تا ۲۵ درصد از تحرکات بازار پیش از به وجود آمدن اخطار خرید و فروش توسط نظریه دار قابل مشاهده نیستند. اخطار خرید را اغلب در مرحله دوم افزایشی یا رالی دوم صعود با استفاده از نظریه داو می توان دریافت کرد. یعنی زمانی که قیمت در رالی صعودی دوم بالاتر از پیک قبلی باشد.

این در حالی است که در این مرحله اکثر سیستم های تکنیکال مبتنی بر اساس ترند یا روند ها شروع به شناسایی و شرکت در ترند یا روند موجود می کنند.

باید یادآور شد که داو هرگز مدعی پیش بینی ترند یا روند ها نبود و صرفا حضور بازارهای افزایش یا کاهش را جستجو می کرد و قصد داشت تا بخش بزرگی میانی از حرکت مهم بازار را به دست آورد.

بر طبق اسناد موجود نظریه دار این وظیفه مهم را به خوبی انجام داده است . او در طی سالهای ۱۹۲۰ تا ۱۹۷۵ توانست ۶۸ درصد از تغییرات قیمت شاخص های صنعت و حمل و نقل و ۶۷ از تغییرات شاخص اس اند پی ۵۰۰ را پیش بینی کند.

کسانی که معتقدند نظریه او نمی تواند حرکت بازار را به دست آورد در حقیقت در درک مفاهیم ابتدایی ترند یا روندها و مشکل دارند.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی