کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

چگونه تحلیل های تکنیکی و فاندامنتالی را با هم هماهنگ کنیم؟

علیرغم این حقیقت که تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال اغلب با یکدیگر مغایرت دارند ولی راه هایی وجود دارد که بتوان با هدف بهره وری مالی با یکدیگر سازگار شود.

تحلیل بازار را از هر جهتی می توان آغاز کرد. همان طور که من معتقدم که فاکتورهای تکنیکال، فاندامنتال شناخته شده بازار را هدایت می کند همچنین هم معتقدم که هر حرکت بزرگی در بازار به دلیل فاکتورهای فاندامنتال زیربنایی ایجاد می شود. بنابراین این مسئله نیاز به آگاهی از شرایط فاندامنتال بازار را برای هر تحلیلگر تکنیکال روشن می کند. حداقل کار ممکن این است که تحلیلگر تکنیکال از تحلیلگر فاندامنتال بپرسد که آیا قرار است که رخداد خاصی در عوامل فاندامنتال رخ بدهد تا بتواند در باره حرکاتی قابل توجه بازار که در روی نمودار دیده می شود قضاوت کند.

به علاوه نحوه عکس العمل بازار به اخبار فاندامنتال می تواند یک نشانه تکنیکال بسیار عالی باشد.

تحلیل گر فاندامنتال نیز می تواند از فاکتورهای تکنیکال برای تایید تحلیل اولیه خود استفاده کند و از آن به عنوان اخطار اولیه اتفاقات مهم بازار استفاده کند.

تحلیلگر فاندامنتال می تواند نمودار قیمت را بررسی کند و یا از سیستم های کامپیوتری تعقیب کننده ترند یا روند به عنوان فیلتر برای جلوگیری از برداشت اشتباه از ترند یا روند موجود استفاده کند. برخی از حرکات غیر عادی در نمودار قیمت می تواند اخطاری درباره فاندامنتال باشد و تحلیل گر را وارد کند که وضعیت فاندامنتالی را کمی دقیق تر بررسی کند.

در طی سال های فعالیت هم در بخش تکنیکال شرکت های بزرگ معامله گر، اغلب برای مشورت درباره برخی حرکات بزرگ بازار که قریب الوقوع به نظر می رسید به بخش تحلیل فاندامنتال شرکت مراجعه می کردم.

در بسیاری از مواقع با پاسخ هایی نظیر "این هرگز اتفاق نمی افتد " و "امکان ندارد "مواجه می شدم. در بسیاری اوقات همان شخص دو هفته بعد مجددا تلاش می کرد که دلایل فاندامنتال همان حرکت ناگهانی و دور از انتظار را بیابد.

واضح است که همواره جایی برای همکاری و هماهنگی بین این دو نحوه تحلیل وجود دارد.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی