کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

نام های مختلف تحلیل تکنیکال

بعد از گذشت یک قرن از پیدایش تحلیل تکنیکال امروزه این نوع از تحلیل بیش از هر وقت دیگری رواج یافته است. البته این تحلیل همیشه تحلیل تکنیکال نامیده نشده. در کتاب های دیگر من با نام "سرمایه گذاری دیداری" با نام تحلیل دیداری از آن نام برده شده.

تلاش های زیادی انجام شده تا افراد را برای داشتن عنوان ارعاب انگیز تحلیلگر تکنیکال ترغیب کرده و آنها را برای امتحان عملی این روش از تحلیل تشویق کنند. هر نامی که به این کار اطلاق شود تحلیل تکنیکال مباحث و فعالیت های زیادی را در بر می گیرد. تعداد زیادی از شرکت های فعال در بازار سرمایه، تحلیلگران را برای تجزیه و تحليل قیمت های بازار و تشخیص شرایط خرید و فروش هیجانی در بازار اوراق بهادار به استخدام خود در می آورند. به این افراد اصطلاحا "تحلیلگر کمی" گفته می شود. اما نتایجی که این افراد به دست می آورند اغلب با نتایج تحلیل گران تکنیکال یکسان است. نشریه های مالی به ظهور دسته جدیدی از معامله گران به نام فعالان "جنبشی" اشاره کرده اند. این افراد با خارج کردن مبالغ سرمایه گذاری شده از بازار یک شرکت یا دسته از شرکت ها آنها را ضعیف جلوه داده و سپس با ورود مجدد سرمایه آنها را فعال کرده و به جنبش در می آورند. آنها از تکنیک به نام کشش استفاده می کنند. و البته "جنبش" و "کشش نسبی" به عنوان عبارات تکنیکال شناخته می شوند.

شرکت های معاملاتی بر پایه تحلیل تکنیکال در دو دسته درجه بالا و درجه پایین وجود دارند.

آیا هرگز توجه کرده اید که تغییرات پایه اغلب یک روز بعد از مشاهده شکست های رو به بالا و یا رو به پایین در نمودار ها را می دهد. اقتصاددانان که حتی خودشان تحلیل تکنیکال انجام نمی دهند، همواره از نمودارها برای اندازه گیری نرخ تورم، نرخ بهره و سایر شاخص های اقتصادی استفاده می کنند . حتی ابزارهای تحلیل فاندامنتال مانند نسبت سود خالص یک(p/e) وجه تکنیکی از این نوع تحلیل است. هر بار که قیمت را به این معامله وارد می کنید در حقیقت یک تحلیل تکنیکال انجام می دهید. یا زمانی که تحلیل های ایمنی سرمایه گذاری می گوید که سود سهام واگذار شده بازار سهام پایین است آیا منظور آنها بالا بودن قیمت نیست ؟ آیا این معادل اصطلاح تکنیکی خرید هیجانی نمی باشد؟

در نهایت اشاره می کنیم که در برخی دانشگاه ها تحلیل تکنیکال با نام " رفتار بازار " تدریس می شود در حالی که سالها بود که در دانشگاه ها تئوری "بازار کارا" برای اثبات عدم عملکرد تحلیل تکنیکال مطرح می شد.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی