کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

بالا های جدید و پایین های جدید

علاوه بر تعداد پیشرفت ها و پسرفت های بازار، مطبوعات و نشریه های بازارهای مالی تعداد شرکت هایی که نقطه پایین ۵۲ هفته ای جدید یا نقطه بالایی ۵۲ هفته ای جدیدی را ایجاد کرده اند منتشر می کنند. این جا نیز این اطلاعات در هر دو نوع هفتگی و روزانه موجود است. دو راه برای نمایش این اطلاعات وجود دارد. یکی از راه های رسم کردن هر دو خط به صورت جداگانه است. از آنجا که ممکن است نمودار روزانه نامنظم باشد میانگین متحرک معمولا به صورت ده روزه رسم می شود تا تصویر صاف تری از هر دو خط نمایان شود. ( شکل 17-4 را ببینید ).

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

در بازار های قوی تعداد قیمت های بالای جدید ایجاد شده می بایست بیشتر از تعداد پایین های جدید باشد. هنگامی که تعداد بالا های جدید شروع به کاهش کرد و یا تعداد پایین های جدید افزایش یافت هشداری مبنی بر احتیاط در معامله محسوب می شود. اخطار بازار منفی زمانی صادر می شود که میانگین متحرک پایین های جدید، میانگین متحرک بالا های جدید را به سمت بالا قطع کند.

همچنین هنگامی که بالا های جدید به شدت افزایش یافته و به حدود نهایی بازار رسید بازار گرایش به ایجاد سقف دارد. به همین نحو هنگامی که پایین های جدید بازار به شدت زیاد شد و به انتهای پایینی بازار رسید احتمالا بازار در نزدیکی های کف می باشد. یکی دیگر از راه های استفاده از بالا های جدید در مقابل پایین های جدید رسم اختلاف این دو نقطه است.

بازگشت به صفحه اصلی