کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

سه عنصر اساسی برای معامله موفق

در هر معامله موفق سه عنصر اصلی نقش دارند که عبارتند از پیش بینی قیمت، زمان بندی و مدیریت مالی.

۱- پیش بینی قیمت، بیان کننده انتظار ما در مورد جهت حرکت قیمت است . این اولین گام اساسی در تصمیم گیری های معاملاتی است فرآیند پیش بینی یعنی تشخیص اینکه بازار کاهشی خواهد بود یا افزایشی، پاسخ به این سوال که آیا باید خرید یا فروخت نیز در گرو این پیش بینی است. اگر پیش بینی اشتباه باشد هیچ کار دیگری نیز در ادامه موثر نخواهد بود .

۲-تاکتیک های معامله یا زمانبندی مشخص کننده زمان ورود و خروج از بازار است. در بسیاری مواقع ممکن است جهت حرکت قیمت را درست پیش بینی کرده باشیم ولی به علت زمانبندی نادرست دچار ضرر و زیان شویم. زمانبندی به طور ذاتی یک نوع روش تکنیکال است. بنابراین حتی اگر بر اساس تحلیل فاندامنتال اقدام به معامله شود در این مورد یعنی تعیین زمان ورود و خروج از بازار باید از ابزارهای تکنیکال کمک گرفت.

۳- مدیریت مالی یعنی نحوه و تقسیم بندی وجه، این موضوع شامل مباحثی چون پورتفوليو، تنوع سرمایه گذاری در هر بخش، درجه ریسک پذیری در هرنوع بازار، تعیین نقطه ایست برای ضرر، نسبت ریسک به سود، تصمیم گیری پس از طی دوره های موفق یا ناموفق مامله و نیز محافظه کارانه یا تهاجمی بودن معاملات می باشد.

ساده ترین راه برای خلاصه بندی این عناصر مختلف این است که بگوییم پیش بینی قیمت یعنی اینکه چه کاری انجام دهیم ( خرید یا فروش) زمانبندی یعنی تصمیم گیری اینکه این کار را چه موقع انجام دهیم و مدیریت مالی یعنی اینکه به چه نه این کار (معامله ) را انجام دهیم به موضوع پیش بینی قیمت در فصل قبل پرداختیم. به دو مورد دیگر می پردازیم ابتدا درباره مدیریت مالی صحبت می کنیم زیرا این کار باید با توجه به تصمیم گیری در مورد درباره تاکتیک های مناسب برای معامله انجام شود.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی