کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

بعد از دوره های سود و یا ضرر چه باید کرد

یک معامله گر پس از دوره های سود و یا ضرر چه تصمیمی باید بگیرد؟ تصور کنید که سرمایه شما در معاملات تا ۵۰ درصد افت کرده. آیا شیوه معامله تان را تغییر می دهید؟ اگر نیمی از پول تان را در معاملات قبلی از دست داده باشید باید باقیمانده را دو برابر کنید تا فقط به سر جای اول برگردید. آیا با معاملات تان با حساسیت بیشتری برخورد می کنید یا همان روش گذشته را دنبال می کنید؟ اگر محافظه کار باشید، جبران ضرر ها برای تان مشکل تر خواهد بود. شرایط جالب و پیچیده تری در شرایط مخالف یعنی کسب سود پیش می آید. شما با سود تان چه می کنید؟ تصور کنید که سرمایه تان دو برابر شده. یک راه این است که میزان معاملات تان را با بکارگیری سود به دست آمده دو برابر کنید. در این حالت با دوره های گریزناپذیر ضرر که می دانید ادامه دار خواهند بود چه می کنید؟ به جای باز پس دادن ۵۰ درصد سود تان همه سرمایه را از دست می دهید؟ بنابراین پاسخ به این دو پرسش به سادگی چیزی که در ابتدا به نظر میرسد نیست.

سوابق متوالی هر معامله گری شامل دوره های فراز و فرود است که به نمودار قیمت شبیه است. اگر معامله گر در حد متوالی سود کسب کرده باشد نمودار سرمایه او در مجموع یک ترند یا روند صعودی خواهد داشت. بدترین کار، افزایش دادن میزان سرمایه گذاری پس از کسب سود است. درست شبیه خرید کردن در وضعیت خریدهای هیجانی در یک ترند یا روند صعودی است.

زیرکانه ترین تصمیم (که اغلب برخلاف رفتار عادی افراد است) افزایش دادن میزان سرمایه گذاری بعد از کسب زیان است. با این کار احتمال جبران ضرر افزایش می یابد.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی

724bazar.com