کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

چرخه ها

موثر ترین کتایی که تا به حال درباره چرخه ها خوانده ام توسط ادوارد دوری یکی از پیشگامان تحلیل چرخه، همراه با اوجی ماندینو به نام " چرخه ها، نیروی شگفت انگیز آغاز رخدادها" نوشته شده است. از میان چرخه های صد ساله و گاها هزار ساله هزاران چرخه مجزا از هم تفکیک شده اند. مثلا چرخه فراوانی ماهی قزل آلا در دریای آتلانتیک ۹۶ ساله است و چرخه جنگ های بین المللی از سال ۱۴۱۵ تا ۱۹۳۰ حدود ۲۲ سال می باشد. میانگین چرخه خورشید گرفتگی از سال ۱۵۲۷ نزدیک ۱۱ سال است. چرخه های اقتصادی متعددی شامل چرخه ۱۸٫۳۳ سال در رونق بازار مسکن و ۹٫۲ سال در بازار سرمایه وجود دارد. شکل های 14-1 و ۱۴-۲ را مشاهده کنید.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

دو نتیجه شگفت انگیزی توسط دووی مطرح شد. اول اینکه بسیاری از چرخه هایی که به صورت پدیده های مجزا از هم ظاهر می شوند، دوره های زمانی یکسانی دارند در صفحه ۱۸۸ کتاب، او لیستی از ۳۷ پدیده های مختلف را که دارای چرخه های ۹۶ ساله هستند را مثال زد که شامل فراوانی هزار پا در نیوجرسی، صحرایی در کانادا، وسعت زمین های گندم در آمریکا و قیمتهای پارچه کتان در آمریکا می باشد.

چرا این پدیده های بی ارتباط دارای چرخه های زمانی یکسان هستند؟

کشف دوم این بود که این پدیده های دارای چرخه های یکسان هماهنگ نیز هستند یعنی اینکه همزمان با هم رخ می دهند.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

یکی از قدیمی ترین و معتبرترین موسسات تحقیقاتی بر روی چرخها مجله ای به نام "چرخه ها" را شامل، تحقیقات انجام شده بر روی چرخه ها در عرصه های مختلف از جمله اقتصاد و تجارت منتشر می کند. همچنین موسسه پروژه های مربوط به چرخه را که برای تحلیل گران چرخه ای برای بازار سرمایه، کالا و بازار مسکن و اقتصاد کاربرد دارد به صورت ماهانه منتشر می کند.

بازگشت به صفحه اصلی