کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

مقدمه

اولین تکنیک رسم نمودار که پیش از آغاز قرن بیستم توسط تحلیلگران بازار سرمایه در غرب مورد استفاده قرار گرفته نمودار نقطه و رقم می باشد. نام این تکنیک یعنی " نقطه و رقم" منسوب است به ویکتور دویلیرز در کتابی که او در سال ۱۹۳۳ نوشته است. این تکنیک در طی سالها، نام متفاوت گرفته است. در دهه های ۱۸۸۰ تا ۱۸۹۰ این نمودار به نام روش کتابی معروف بوده که همان اسمی است که چارلز داو در سال ۱۹۰۱ به آن اشاره کرده است.

بنابر آنچه داو در کتاب خود نوشته است استفاده از روش کتابی از سال ۱۸۸۶ شروع شده است. نام نقطه و رقم از سالهای ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۳ به کار رفته و از این زمان این اسم برای تکنیک مورد قبول واقع شده است. در اوایل سال ۱۹۳۰ وایکف چندین کتاب در ارتباط با روش نقطه و رقم منتشر کرد.

از سال ۱۸۹۶ مجله وال استریت اقدام به انتشار قیمت های بالا، پایین و پایینی، سهام ها نمود و این اولین مرجع اطلاعات برای نمودار میله ای می باشد. پس به نظر می رسد که نمودار میله ای حداقل ۱۰ سال بعد از روش نقطه و رقم ظهور کرده است. ما روش نصب نمودار نقطه و رقم را در دو مرحله بیان می کنیم. روش اصلی را که بر قیمتهای میان روزه تکیه دارد را بررسی خواهیم کرد. در ادامه، نسخه ساده تری را برای رسم نمودار نقطه و رقم نشان خواهیم داد که تنها بر قیمت های بالا و پایین تکیه دارد.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی