کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

چه زمانی اسیلاتورها مفید ترین کاربرد را دارند

در برخی مواقع اسیلاتور ها بسیار مفید تر از سایر ابزارها هستند. در دوره های هیجانی بازار از آنجایی که قیمت ها برای مدت طولانی چند هفته یا چند ماه به صورت خنثی حرکت می کند اسیلاتورها حركات قیمت را به دقت دنبال می کنند نقاط قله و قعر در نمودار ها در غالب موارد همزمان با قله ها و قعر های اسیلاتورها ظاهر می شوند. چون هر دو اینها یعنی قیمت و اسیلاتورها ترند یا روند خنثی دارند، بسیار شبیه هم به نظر میرسند. در برخی مواقع شکست قیمت رخ می دهد و یک ترند یا روند صعودی یا نزولی جدید آغاز می شود. طبیعی است که در این حالت پیش از وقوع شکست اسیلاتور در یکی از محدوده های بالایی و پایینی قرار گرفته است.

اگر شکست به معنی شروع ترند یا روند صعودی باشد اسیلاتور شرایط خرید هیجانی را نشان می دهد. حالت فروش هیجانی معمولا همراه با وقوع شکست در یک ترند یا روند نزولی می باشد. این جاست که معامله گر با شرایط دشواری مواجه می شود. آیا در مواجهه با هشدار خرید هیجانی باید خرید انجام دهد؟ آیا در زمان وقوع شکست در ترند یا روند نزولی و فروش هیجانی باید اقدام به فروش کند؟

در این مواقع است که بهتر است برای تصمیم گیری و زمان بندی به کلی از اسیلاتور چشم پوشی کرد. علت این امر این است که در مراحل اولیه یک ترند یا روند جدید و در ادامه وقوع یک شکست مهم، اسیلاتور ها اغلب خیلی زود به محدوده های بالایی و پایینی می رسند و مدتی در آنجا باقی می مانند. در این شرایط مهمترین کار بررسی ها و تحلیل های اساسی ترند یا روند می باشد و اسیلاتورها باید کمترین نقش را داشته باشند.

( در فصل ۱۳ خواهیم دید که پنجمین و آخرین موج در تحلیل موج های الیوت غالبا با وقوع واگرایی های صعودی در اسیلاتور تایید می شود.) معامله گران با وجود دریافت اخطار های مهمی مبنی بر شروع ترند یا روند اصلی، بسیاری از حرکات صعودی پر پتانسیل بازار را از دست می دهند، به این دلیل که صبر می کنند تا اسیلاتور آنها شرایط فروش هیجانی را نشان بدهد تا با آنها اقدام به خرید کنند.

به طور خلاصه بهتر است در مراحل اولیه شروع یک ترند یا روند اهمیت کمتری به اسیلاتورها بدهید اما به محض اینکه حرکت قطعی و کامل شد به اخطار های آن کاملا توجه کنید.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی