کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

میانگین متحرک همگرایی / واگرایی (MACD)

در فصل قبل به تکنیک ساخت اسیلاتور ای اشاره کردیم که از دو میانگین متحرک استفاده می کند و حال در اینجا به این مطلب می پردازیم.

اندیکاتور میانگین متحرک همگرایی / واگرایی یا به طور خلاصه MACD به وسیله گرالداپل معرفی شد. چیزی که باعث مفید بودن این اندیکاتور می شود ترکیب برخی از اصول اصلا تورها که قبلا توضیح دادیم با تفسیر عبور یک میانگین متحرک دوگانه می باشد. بر روی صفحه کامپیوتر دو خط دیده می شود در حالی که در حقیقت در محاسبات از سه خط استفاده شده است.

خط سریعتر(که خط MACD نامیده می شود) اختلاف بین دو میانگین متحرک نمایی صاف تر حاصل از قیمتهای پایانی است. ( معمولا ۱۲ یا ۲۶ روز یا هفته اخیر.) خط کندتر ( که خط اخطار نامیده می شود) معمولا یک میانگین صاف شده نمایی 9 دوره ای از خط MACD است. اپل پیشنهاد کرده که از یک سری از اعداد برای اخطار خرید و از سری دیگر برای افطار فروش استفاده شود. اغلب معامله گران به طور کلی از اعداد ۱۲ و ۲۶ و ۹ استفاده می کنند که می توانند روز یا هفته باشند. ( شکل ۱۰-۱۹ -الف را ببینید ).

اخطارهای خرید و فروش واقعی در زمان تقاطع دو خط صادر می شود. عبور رو به بالای خط MACD سریع تر از خط کندتر اخطار خرید تلقی می شود. عبور رو به پایین خط سریع تر از خط کندتر اخطار فروش محسوب می شود. در این شرایط مقادیر MACD به صورت سیستم میانگین متحرک دوگانه عبوری عمل میکند. مقادير MACD در بالا و پایین خط صفر نوسان می کند. اینجاست که خط همانند یک اسیلاتور عمل می کند.

زمانی که این خطوط تا حد زیادی در بالای خط صفر فاصله می گیرند شرایط خرید هیجانی محسوب می شود. و همینطور وقتی در پایین خط صفر فاصله زیادی ایجاد می کنند فروش هیجانی رخ می دهد. بهترین اخطار خرید، زمانی است که قیمت ها کاملا در زیر خط صفر قرار می گیرند. عبور رو به بالا و رو به پایین از خط صفر شبیه آنچه قبلا برای تکنیک جنبشی توضیح داده شد راه دیگری برای دریافت اخطارهای خرید و فروش می باشد.

واگرایی بین ترند یا روند خطوط MACD و قیمت پدید می آید. واگرایی منفی یا کاهشی زمانی است که خطوط MACD کاملا در بالای خط صفر قرار دارد.( خرید هیجانی) و زمانی که قیمت به ترند یا روند افزایشی ادامه می دهد شروع به کاهش می کند. واگرایی مثبت یا افزایشی زمانی است که خطوط MACD کاملا در پایین خط صفر قرار دارد ( فروش هیجانی) و زودتر از قیمت شروع به افزایش می کند. در بیشتر مواقع این اخطار به موقع ای برای وقوع کف قیمت است. خطوط ترند یا روند ساده را می توان بر روی خطوط MACD رسم کرد تا بتوان تغییرات مهم ترند یا روند را تشخیص داد ( شکل ۱۰-۱۹-ب را ببینید ).

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی