کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

اهمیت ترند یا روند

در این مفصل درباره استفاده اسیلاتور ها در تحلیل بازار به منظور شناسایی وضعیت های خرید و فروش هیجانی و نیز هشدار به معامله گران در مورد وقوع واگرایی صحبت می کنیم. با بحث درباره خطوط جنب شروع کردیم. درباره روش دیگری برای اندازه گیری نرخ تغییرات (ROC) با استفاده از نسبت های قیمت به جای اختلاف آنها بحث کردیم. نشان دادیم که چگونه دو میانگین متحرک را می توان برای مقایسه نقاط محدوده های کوتاه مدت و نیز تقاطع به کار برد و بالاخره RSI و استوکاستیک ها را بررسی کردیم و گفتیم که چگونه اسیلاتور ها را می توان با چرخه ها هماهنگ کرد.

تحلیل واگرایی با استفاده از اسیلاتور ها بیشترین ارزش را دارد. اگر چه باید درباره توجه بیش از اندازه به واگرایی ها تا جایی که تحلیل اولیه ترند یا روندها فراموش شده و یا نادیده گرفته شود و هشدار داد. بیشتر اسیلاتورها اخطارهای خرید بهتری را در ترند یا روندهای صعودی و اخطارهای فروش مناسب تری را در ترند یا روند های نزولی صادر می کنند. تحلیل بازار را همیشه باید از تشخیص ترند یا روند کلی بازار شروع کرد. اگر ترند یا روند صعودی است باید برنامه ریزی خرید داشت. سپس می توان از اسیلاتورها برای تعیین زمان مناسب ورود به بازار کمک گرفت. در زمان فروش هیجانی در ترند یا روند صعودی اقدام به خرید کنید. و در زمان خرید های هیجانی در ترند یا روند های صعودی فروشنده باشید. این معادل این است که بگوییم در یک بازار صعودی زمانی که خط جنبش خط صفر را رو به بالا قطع کرد اقدام به خرید کنید و زمانی که ترند یا روند کلی نزولی است در زمان عبور از رو به پایین خط جنبش از خط صفر اقدام به فروش کنید.

اهمیت معامله در جهت موافق ترند یا روند بزرگ بازار را نمی توان نادیده انگاشت. خطر اهمیت بیش از اندازه به اسیلاتورها این است که اسیر وسوسه استفاده از واگرایی ها به عنوان یک بهانه برای معامله در خلاف جهت ترند یا روند بشویم. این عمل اغلب تجربه دردناک و گرانی خواهد بود. اسیلاتور ها هر قدر هم مفید باشند فقط و فقط ابزاری مانند سایر ابزارهای تکنیکی هستند و همیشه باید تنها به عنوان کمک و نه به عنوان جانشین تحلیل اساسی ترند یا روند استفاده شوند.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی