کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

اندازه گیری میزان صعود یا نزول توسط جنبش

در اینجا قصد داریم در مورد این مفهوم که اندیکاتور جنبش دقیقا چه چیزی را اندازه می گیرد صحبت کنیم. با رسم تغییرات قیمت در یک بازه زمانی مشخص چارتیسم می تواند میزان رشد و یا نزول را اندازه گیری کند. اگر قیمتها در حال رشد باشند و خط جنبش بالاتر از خط صفر قرار گرفته و در حال صعود باشد به این معناست که ترند یا روند صعودی رو به رشدی داریم. اگر سطح بالای خط اسیلاتور شروع به صاف شدن کرد به این معناست که به ره به دست آمده با استفاده از قیمتهای پایانی اخیر به همان اندازه بهره به دست آمده از قیمت های پایانی ۱۰ روز قبل می باشد.

تا زمانی که قیمت ها در حال رشد باشند نرخ رشد و با سرعت آن نیز در حال صعود است. و وقتی خط جنبش به سمت خط صفر شروع به نزول کرد و ترند یا روند رو به رشد هنوز باقی است و صرفا سرعت رشد کاهش پیدا کرده است و تحرک و جنبش کمتر شده است. هنگامی که خط جنبش به زیر خط صفر می رسد یعنی قیمت پایانی کنونی از قیمت پایانی ۱۰ روز گذشته کمتر شده و ترند یا روند کاهشی را در پیش داریم. در حقیقت میانگین متحرک ۱۰ روزه نیز شروع به کاهش کرده است. در زیر خط صفر ادامه می دهد ترند یا روند کاهشی بر قیمت حاکم می باشد . زمانی که این خط دوباره از سر بگیرد تحلیلگر متوجه میشود که ترند یا روند رو به اتمام است.

به یاد داشته باشید که جنبش اختلاف بین قیمت ها را در فاصله زمانی مشخص اندازه گیری می کند. برای این منظور که این خط شروع به رشد کند افزایش قیمت پایانی در آخرین روز باید بیشتر از افزایش قیمت پایانی در ۱۰ روز گذشته باشد. اگر این تغییرات برابر تغییرات در ۱۰ روز گذشته باشد خط جنبش ثابت خواهد ماند. اگر آخرین قیمت پایانی نسبت به ده روز گذشته کمتر باشد جنبه شروع به کاهش می کند هر چند قیمت ها افزایش ظاهری داشته باشند.

بدین گونه است که خط جنبش نرخ رشد و نزول را در ترند یا روند کاهشی یا افزایشی فعلی قیمت ها اندازه گیری می کند.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی