کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

عملکرد بازار در قیمت لحاظ شده است

شاید بتوان ادعا کرد جمله “عملکرد بازار در قیمت لحاظ شده است “ پایه و اساس تحلیل تکنیکال است تا زمانی که به درستی از این جمله نرسیده باشیم شاید پیشروی در یادگیری فن تکنیکال کار بیهوده ای باشد. یک تحلیلگر تکنیکال در ابتدا به این باور رسیده است که هر چیزی که بتواند در قیمت تاثیرگذار باشد اعم از فاکتورهای سیاسی، فاندامنتالی، جغرافیایی و یا سایر فاکتورها در قیمت یک سهم ، لحاظ شده است. پس از درک و پذیرش جمله فوق به عنوان مقدمه تحلیل تکنیکال به این نتیجه می رسیم که تحلیل ها تمام آن چیزی است که ما به آن نیاز داریم. برای اثبات عدم صحت این ادعا های مغرورانه زمان زیادی صرف شده و نتیجه حاصل نشده است همه تحلیلگران تکنیکال بر این باورند که تغییرات قیمت، تابعی از عرضه و تقاضاست. چنانچه تقاضای بیش از عرضه باشد آنگاه قیمت صعود خواهد کرد و اگر عرضه بر تقاضا پیشی گیرد قیمت کاهش خواهد یافت. این تغییرات اساس تمام پیش بینی های اقتصادی و بنیادی می باشد برداشت تکنسین ها از این اصل به این صورت است که اگر قیمت به هر دلیلی بالا رفت پس باید تقاضا بر عرضه غلبه کرده و علل فاندامنتالی تاثیر خود را داشته باشند و چنانچه قیمت سقوط کرد دلایل فاندامنتالی و بنیادی بی اثر شده اند. جمله عجیب پایانی در مورد فاندامنتال نباید شما را متعجب کند و در این مبحث ما را به اینجا رهنمون می کند که یک تحلیلگر تکنیکال نیز به نوعی مباحث فاندامنتال و بنیادی را مورد مطالعه قرار می دهد . قریب به اتفاق تحلیلگران تکنیکی بر این باورند که نیرویی که جهت عرضه و تقاضا را تغییر می دهد برخی تغییرات فاندامنتال و مربوط به اقتصاد بازار می باشد و همین نیرو بر قیمت ها تأثیر می گذارد نمودارها هرگز به تنهایی علت بالا یا پایین آمدن قیمت ها نیستند. آنها نشان دهنده میزان تاثیر یا عدم تاثیر عوامل پایه ای بازار هستند.

این یک قانون است که تحلیلگر تکنیکی یا تکنسین به هیچ وجه دخالتی در عوامل تاثیر گذار بر قیمت نمی کند. بیشتر اوقات در آغاز یک روند و یا در نقطه تغییر جهت قیمت، از افزایش به کاهش و یا برعکس هیچ کس به طور قطع دلیل این تغییر جهت را نمی داند. ولی تحلیلگر تکنیکی به سادگی و با استفاده از الگوها می تواند این تغییر را به موقع شناسایی کنند و پایداری آن را بسنجد.

باید در خاطر داشت مادامی که یک تحلیلگر تکنیکی بر این عقیده باقی بماند که همه چیز در قیمت لحاظ شده است موفق خواهد شد که از بسیاری از افراد با تجربه بازار ( که از این ابزار استفاده نمیکنند) سود بیشتری کسب کند. پذیرش جمله “همه چیز در قیمت لحاظ شده است به عنوان اولین قدم مساوی با پذیرش اهمیت بررسی قیمت باشد.

با استفاده از بررسی روند قیمت به کمک ابزارهای تکنیکی مختلف مانند نوسانگرها یک تحلیلگر تکنیکال می تواند بهترین گزینه را تشخیص دهد و انتخاب کند.

یک تحلیلگر لزوما نباید از بازار باهوش تر باشد و قادر باشد که پیش بینی های متحیرانه ای درباره تغییرات قیمت انجام دهد و می داند که دلایل زیادی برای نوسانات قیمت وجود دارد و صرفا بر این باور است که لزومی به دانستن این دلایل برای پیش بینی تغییرات قیمت وجود ندارد.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی

724bazar.com