کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

خود تفسیر گری

به نظر می آید، این موضوع که هر کسی تفسیر خاص خودش را از نمودارها دارد، ذهن افراد زیادی را به خود مشغول کرده و اغلب نیز شنیده می شود. به طور حتم این سوال قابل تامل است اما کمتر از آنچه به نظر می رسند اهمیت دارد. شاید بهترین راه برای پاسخ دادن به چنین سوالی مراجعه به یکی از متونی باشد که شدیدا افرادی که در معاملات شان از نمودارهای استفاده می کند را زیر سوال ببرد:

الف ) استفاده از الگوهای نموداری روز به روز گسترش می یابد و عموم مردم علاقمند به استفاده از آنها می شوند و از قوانین این چارت ها برای خرید و فروش استفاده می کنند و این خود تفسیر گری باعث می شود که موج هایی از خرید و فروش در قسمت هایی از بازار مشاهده شود . به طوری که همه با هم چیزی را می خرند و باعث افزایش قیمت آن می شود و همه با فروش همزمان چیزی باعث کاهش قیمت آن می شوند ...

ب ) قسمت دیگر از همان متن می گوید الگوهای نموداری اکثر حاصل فعالیت های ذهنی و توهمات می باشند. هنوز هیچ مطالعه ریاضی نتوانست یکی از آنها را تایید کند. آن های بی تعارف فقط در مغز خریدار و فروشنده سهم وجود دارند ....

این دو انتقاد در برابر یکدیگر قرار دارند به طوری که یکی، دیگری را نقض می کند و ما نمی توانیم همزمان هر دوی آنها را بپذیریم . اگر الگوهای نموداری “تماما از ذهنی و توهمات” و “در مغز خریدار و فروشنده” هستند پس عاقلانه نیست که بگوییم افراد زیادی در زمان مشخص به یک چیز نگاه می کند و همه به اشتباه به سمت یک توهم می ترند یا روند و سپس موج ایجاد می کنند!!!

واضح است که هر دوی این انتقادات نمی توانند همزمان مطرح شوند به این صورت که این نمودارها هم قابل تشخيص واضح باشند که همزمان یکی را ببینند و همزمان با هم عمل کنند(که به این معنی است که الگوهای قیمت قابل تفسیر هستند) از طرفی دیگر بگویم که خواندن و تفسیر چارت ها و نمودارها، تماما ذهنی و توهمات است. شاید حقیقت این است که تفسیر نمودار ها کاملا یک فعالیت ذهنی است. خواندن یک نمودار یک هنر است است. ممکن است واژه مهارت این مهم را بهتر بیان کند) الگوهای نمودار ها به ندرت آنقدر واضح هستند که همه تحلیلگران تکنیکی با تجربه یک پیش بینی از آن ها ارائه بدهند. همواره جایی برای شک کردن وجود دارد. در این کتاب ثابت می کنیم که خیلی از فاکتورهایی هستند که در تحلیل تکنیکال گاها مقابل یکدیگر قرار میگیرند و یکدیگر را رد می کنند.

حتی اگر همزمان تمام تحلیل گران تکنیکی بر این باور باشند و یک پیشگویی را ارائه دهند دلیل آن نمی شود که همزمان و در یک جهت وارد بازار شوند. برخی تلاش می کنند که حتی نسبت به اخطارهای خرید و فروش پیش دستی کنند و زودتر به بازار سهام وارد شوند. برخی دیگر ممکن است منتظر انفجار قيمت بماند و از طریق نوسان نماها اطمینان بیشتری کسب کنند. برخی ممکن است منتظر بمانند تا انفجار با مانعی روبرو شود و بعد از آنکه آن مانع مرتفع شد وارد بازار شوند و برخی از خریداران ممکن است مبارزه طلب باشند و برخی دیگر محافظه کار. ممکن است افراد خیلی قبل از پایان نوسان از آن خارج شود و برخی دیگر ممکن است تا حد قیمت مشخصی صبر کنند. استراتژی کلی برخی از معامله گران بلندمدت است و برخی دیگر ممکن است کوتاه مدت و حتی یک روزه کار کنند. بنابراین واضح است که امکان اینکه تمام تحلیل گران تکنیکی در یک لحظه و یک زمان وارد بازار شوند و از خود عکس العمل های مشابهی را نشان دهند عملا مردود است.

اگر زمانی خود تفسیر گری به یک دغدغه عام تبدیل شد شاید بهتر باشد آن را «درست بینی ذاتی» بنامیم. به معنای دیگر زمانی میرسد که معامله گران با اتکای زیاد و تمرکز بالایشان بر نمودارها، بازار را متاثر و منحرف می کنند. اینجاست که معامله گر به بررسی اتفاقی افتاده می پردازد و ممکن است استفاده از نمودارها را متوقف سازد و تاکتیک های خرید و فروش را با بازار هماهنگ کند . مثلا ممکن است پیش از ازدحام در خرید و فروش عمل کنند و یا خیلیپس از آن منتظر فرصت مناسب بماند. پس اگر این توهمات ذهنی به قولی در شروع ترند یا روندها باعث مشکل شوند بعد از زمانی خود به خود اصلاح می شوند.

باید به خاطر سپرده که افزایش یا کاهش قیمت تنها زمانی رخ می دهد و ادامه پیدا می کند براساس قانون عرضه و تقاضا تایید شود . تحلیلگران تکنیکی نمی تواند به تنهایی و فقط به اتکای قدرت خرید و فروش آنها باعث تغییرات قیمت یک سهم شوند. اگر اینگونه بود همه تحلیلگران تکنیکی به سرعت ثروتمند می شدند.

فعالیت ذهنی و توهم اغلب در لیست انتقادات تحلیل تکنیکال می باشد. اما شاید بهتر باشد آن را به جای انتقادات در لیست سالیش های تحلیل تکنیکال قرار دهیم. به غیر از تمام مطالب بالا اگر روزی پیش بینی تحلیل تکنیکی آن قدر گسترش یافت که در حوادث نفوذ پیدا کرد می توان از آن تفسیر خوبی داشت. می توانیم فکر کنیم که پرا ندرتا این انتقادات درباره کاربرد تحلیل فاندامنتال مطرح می شوند.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی

724bazar.com