کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی

انعطاف پذیری و سازگاری تحلیل تکنیکال

یکی از بزرگترین نقاط قوت تحلیل تکنیکال سازگاری و تنوع آن برای انواع معاملات در ابعاد زمانی مختلف می باشد . تقریبا هیچ بازار و فضای معاملاتی وجود ندارد که نتوان این اصول را در آن به کار برد.

به راحتی می تواند هر نوع بازار را که تمایل داشته باشد مورد مطالعه قرار دهد. حتب اگر دانش فاندامنتال او همخوانی نداشته باشد . در حالی که البته تحلیلگران فاندامنتال به علت اینکه همواره مقادیر زیادی اطلاعات و صورتهای مالی برای بررسی وجود دارد که برای درک آنها باید در حد یک متخصص عمل کنند، چندان نمی توانند از جایی که هستند دور شوند.

نکته حائز اهمیت این است که ذات بازار همواره شامل فواصل زمانی است که در آن بازار چیزی فعال و یا غیر فعال میشود معاملات زیادی بر روی آن صورت می گیرد و یا نقدشوندگی آن کاهش می یابد. یک تحلیلگر تکنیکال همواره می تواند تمرکز و توجه خود را به قسمت فعال و قوی بازار معطوف کند و می تواند یک ترند یا روند را در زمان خاص انتخاب کند و یا ترند یا روندی دیگر را از سیستم خود حذف کند. در نتیجه تحلیلگر تکنیکال می تواند توجه و سرمایه خود را از هر نقطه در بازار در زمان مناسب به سمت نقطه دیگر از بازار منتقل کند. طبیعت بازار چرخشهای آن است و این امتیاز بزرگی است که شخصی که بتواند همواره با بازار حرکت کند. خیلی از اوقات بازار آبستن ترند یا روندهای خیلی مهم می شود. ترند یا روندهایی که حاوی الگوهای مهم و پر قدرتی هستند. اغلب اوقات این ترند یا روندها کاملا بی سر صدا و در زمانی که خیلی از ترند یا روند های دیگر رو به اتمام هستند شکل می گیرند. یعنی زمانی که خیلی از معامله گران در انتهای معاملات خود هستند.

تحلیل تکنیکی کاملا آزادانه ترند یا روندهای جدید را می بیند و انتخاب می کند. یک تحلیل فاندامنتال که اغلب در مورد گروه خاصی تخصص دارد اگر احساس کند در گروه دیگری تعهدات ایجاد شده است این انعطاف پذیری را ندارد که به سادگی از گروهی به گروه دیگر برود و هر زمان نیز که قصد انجام این کار داشته باشد در حقیقت اوقات دشوار تری را نسبت به چارتيست باید طی کند تا به نتیجه برسد.

به عنوان یک امتیاز دیگر برای تحلیلگر تکنیکال می توان به این نکته اشاره کرد که از آنجایی که او همواره بازار را به صورت کلی زیر نظر دارد که می تواند حرکت های زیرین برخی از گروه های بازار را مشاهده کند و زیر نظر بگیرد و در نتیجه می تواند بهترین گروه بازار را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند. همچنین به علت آنکه خیلی از بازارها متاثر از عوامل اقتصادی می باشند و این تصمیمات اقتصادی هستند که در قیمت ها و ترند یا روندها ظاهر می شوند می توان با نگاه کردن و بررسی کردن یک گروه از بازار بر بازارهای دیگر نیز اعمال نظر کنند و در حقیقت او به نوعی از نزولی و صعودی بودن ترند یا روند اقتصاد کلان نیز مطلع می باشد و در نتیجه چارتیست با تجربه میتواند همزمان در چند بازار حضور داشته باشد.

نسخه آنلاین شامل شکل ها، نمودارها و همچنین «فصل ۱۷-پیوند بین معاملات آتی و سهام: تحلیل بین‌بازاری» نمی باشد. برای دانلود نسخه کامل با فرمت pdf روی این لینک کلیک کنید.

بازگشت به صفحه اصلی

724bazar.com